دیباچه موسسه

آنکس که مرشد مردم گردد باید پیش از همه خوشتن را آزموده کند و مقدم به آموزش زبانی، به رفتار چنین کند. (حضرت علی ع)

هر دو بیش از بیست سال در مقام تدریس تلاش کردیم اما رضایت کامل نداشتیم در این فکر که مسیر پرورش خلاق با این متد های مرسوم آموزشی متفاوت است. مرور محفوظات و تکرار مکررات؛ شاید هم ما نمی توانستیم از روش متداول برداشت بیش تر از این داشته باشیم. فرزندان و شاگردان خودمان هم به بار نشستند و آن ها هم وارد فضای آموزش شدند، نواندیشانه، نه به سبک جاری. با تنی چند از متخصصین خوش فکر هم در این چند سال آشنا شدیم، آنها را هم با خود موافق یافتیم، تصمیم گرفتیم آنچه را که به شاگردان می گوییم خودمان اول انجام دهیم:

-  می خواستیم کار تیمی را آموزش دهیم، خودمان تیم شدیم و موسسه تشکیل دادیم

-  می گفتیم که در هر کاری سعی بر پیش قدم بودن باشد، در نام موسسه کلمه پیشگامان را آوردیم

-  تلاش می کردیم کلاس درسمان صحنه تحقیق و پژوهش باشد، موسسه پیشگامان عرصه پژوهش را بنیان گذاردیم

-  برای فراگیری یک دانش، روشی بهتر از انجام یک پروژه در حیطه آن علم نیافتیم در نتیجه نخبه پروری را در مسیر نخبه پـروری تجربه کرده و می کنیم و راهـکار های مناسب این مهم را در عمل می آموزیم

و این شد تا مبدع روشی باشیم که بتوان از یک نوجوان، یک نواندیشِ نوآورِ اهل عمل با روحیه ی همکاری تربیت کرد. پیشگامان عرصه پژوهش تحولی است در آموزش.

تحولی كه ثمره آن برای دانش آموزان اینچنین است :

  • دانش آموزان دلیل آموختن علومی را كه در مدرسه تدریس می شود می دانند.
  • با اشتیاق و انگیزه بسیار بالاتری درس می خوانند.
  • از هم اكنون به فكر فعالیت های اقتصادی و صنعتی می باشند. 
  • هر آنچه را به صورت تئوری آموخته اند می توانند به صورت عملی پیاده سازی كنند. 

می تواند در جامعه نیز چنین پیامدهایی را به دنبال داشته باشد: 

  • نوجوانان و جوانانی كه دیگر دغدغه جستجوی كار را ندارند. 
  • فارغ التحصیلانی كه در حوزه های تحصیلی مورد علاقه خود به اشتغال می پردازند. 
  • جامعه ای كه صنعتش را افرادهمان جامعه پشتیبانی می كنند.
  • و مهمتر از همه، اشتغال با شوق به کار باعث رونق نظام اقتصادی و صنعتی جامعه می شود.

 

دپارتمان ها دریک نگاه

دپارتمان پژوهش و خلاقیت

در این دپارتمان موظفیم تا نوجوانان و جوانان را دعوت به عینیت سازی محفوظات ذهنی کنیم، برای کسب تجربه عملیاتی نیز همراهی این عزیزان برای حضور در جشنواره های ایرانی و در سطح جهانی (جشنواره جوان خوارزمی و ...) را عهده دار می شویم.

 

دپارتمان مسابقات

زمینه فعالیت این دپارتمان درحوزه ی رباتیک واقعی، مجازی، هوافضا، سازه های ماکارونی و ... می باشد. هم تدریس و هم مسابقات دوره ای، هم فال برای آموزش مهارت های فنی و هم تماشا، هم سرگرمی و هم آمادگی برای آینده روشن تر.

 

دپارتمان هوشمند سازی

این دپارتمان ارائه کننده یک روش نو است برای بومی سازی تولید نرم افزار های چند رسانه ای (Multi Media) به سفارش دبیران و مسئولان آموزشی با بکار گرفتن کارهای گرافیکی خود دانش آموزان، یک طرح درس الکترونیکی جذاب و امروزی، ابزار کار مناسبی در اختیار دبیران قرار می دهد که امکان پردازش آن در دست همکاران آموزشی خوش فکر و مسلط به فن آوری روز می باشد.

 

دپارتمان کودک

بهترین دپارتمان موسسه با اعضایی که عاشق کودکان اند، عاشقانی که خود از کودکی کامپیوتر را به روش دیگری فرا گرفته اند، اینجا کامپیوتر را در زیباترین عملکردش می آموزند. با نقاشی کامپیوتر را یاد می گیرند، با گشت و گذار در سایتهای مناسب اینترنت را می آموزند، تصاویر زیبایی که خود دانلود کرده اند را به حرکت در می آورند، موسیقی های کودکانه خودشان را با آنها هم آهنگ می کنند، بازی، آموزش، فن آوری و ...

 

دپارتمان المپیاد

تعمیق علوم پایه و محض، دپارتمان المپیاد یعنی درگیری خلاقانه با مسائل بنیادی و نکات ظریف با کمک صاحب نظران و مدال آورانی که افتخاراتشان را با دانش آموزان سهیم خواهند کرد.