شما اینجا هستید

فاز اول

اولین همایش ملی دانش آموزان پژوهشگر

 مقدمه:

همواره حمایت از پژوهشگران و پایین آوردن سن پژوهشگری از دغدغه های مهم سیاستگذاران کلان این حوزه بوده است. با توجه به پویایی دانشگاه تهران در حمایت از  دانش آموز پژوهشگر که در سال های گذشته در قالب تقدیر از برگزیدگان کنکور سراسری صورت پذیرفت، مقرر گردید همایش ملی دانش آموزتن پژوهشگر برای نخستین بار و با مدلی نو و کارا با همکاری موسسه پیشگامان عرصه پژوهش در دانشگاه تهران برگزار شود و پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران نیز متولی و حامی علمی اصلی برگزاری این همایش باشد. طبق برنامه­ ریزی های صورت پذیرفته در شورای سیاست گذاری، همایش در سه فاز در ماه­ های آبان (انگیزه بخشی و معرفی فرآیند پژوهش)، آذر( ارائه چکیده مبسوط طرح های پژوهشی و داوری اولیه ی طرح ها) و اسفند ماه (داوری نهایی طرح های اصلاح شده و معرفی دانش آموزان پژوهشگر و مدارس برتر) سال 1392 در دانشگاه تهران طراحی گردید. عمده­ ترین اهداف برگزاری همایش به شرح ذیل است:

  • تبیین جایگاه واقعی پژوهش و خلاقیت دانش ­آموزی در کشور
  • ارائه­ ی مدلی استاندارد و موفق برای تربیت گام به گام دانش­ آموزان مستعد پژوهشگر در کشور با تاکید بر روحیه­ ی کارآفرینی (از ایده پروری تا صنعتی سازی)
  • تقویت نشاط و رقابت پژوهشی در مدارس برتر کشور و معرفی مدارس برتر و فعال در این حوزه
  • رفع نواقص داوری مرسوم به پذیرش یا رد (Accept&Reject) طرح­ها در جشنواره خوارزمی و پایش دلسوزانه ی طرح ها تا شکل گیری نهایی
  • شناسایی دانش آموزان پژوهشگر و معرفی دانشگاه تهران به عنوان پیشگام در همراهی دانش آموزان پژوهشگر کشور
  • ایجاد علاقه­ بین دانش آموزان و محیط دانشگاه تهران و به خصوص پردیس دانشکده های فنی با بهره­مندی از سخنرانی اساتید بزرگوار و بازدید از تجهیزات و توانمندی های دانشگاه تهران

 گزارشی از برگزاری فاز 1

فاز 1 همایش با همکاری بی دریغ پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران با رضایتمندی بیش از 90 درصد شرکت کنندگان برگزار گردید. تاریخ برگزاری اولین همایش ملی دانش آموزان پژوهشگر دانشگاه تهران در تاریخ شانزدهم آبان ماه سال 1392 در محل باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران در خیابان شانزدهم آذر برگزار شد.

گزارش مختصری از آنچه در این فاز اجرا شد، در ادامه ارائه گردیده است.

 گزارش اجمالی

همايش ملي دانش آموزان پژوهشگر با حور پرشكوه قريب به 500 نفر از دانش آموزان و مسئولين آموزش و پرورش و مدارس مختلف از نقاط مختلف شهر تهران و برخي شهرستان ها در تاريخ 16 آبان 1392 در محل تالار مولوي دانشگاه تهران برگزار گرديد.

 در اين همايش كه محور اصلي آن ترويج فرهنگ پژوهش در مدارس و هم چنين پرورش استعدادهاي ناب و خلاق دانش آموزان بود، دانش ­آموزان شاهد سخنراني هاي اساتید پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و اعضای موسسه پيشگامان عرصه پژوهش در زمينه هاي مختلف با هدف ايجاد انگيزه جهت ايده پروري و تكميل آن بودند.

 شرکت کنندگان این فاز را می توان به شرح زیر دسته بندی نمود:

 1)     مدعوین: حدود 50 میهمان مدعو اعم از برخی اساتید دانشگاه تهران، مدیران مناطق آموزش و پرورش شهر تهران، معاونت های متوسطه­ ی شهر تهران و مدیران برخی مدارس خاص تهران و شهرستان ها در فاز 1 همایش حضور داشتند.

 

2)     دانش آموزان: از 400 دانش آموز شرکت کننده، حدود 60 درصد را دانش آموزان ریاضی- فیزیک تشکیل می دادند که با دیدگاه پراکنش جنسیتی به صورت 65 درصد دختر و 35 درصد پسر حضور یافته اند.

 پس از سخنرانی و خیر مقدم مدیریت محترم روابط عمومی پردیس دانشکده های فنی- جناب آقای تقی دخت -  جناب آقاي دكتر رضايي – دبیر همایش- به شرح اهداف و چشم انداز همايش پرداختند. پس از آن جناب آقاي كشاورز با بيان نمونه هاي پژوهشي مختلف به بررسي مراحلي كه از ايده پروري تا تكميل پروژه مورد نياز است، پرداختند.

 سخنرانی جناب آقای مهندس تقی دخت - مدیر روابط عمومی دانشگاه تهران

سخنرانی جناب آقای دکتر رضایی- دبیرهمایش

سخنرانی جناب آقای کشاورز- مدرس

پس از يك پذيرايي كوتاه، جناي آقاي دكتر كمره اي، رياست محترم پردیس دانشكده هاي فني دانشگاه تهران اهميت پژوهش در مدارس و سطح كشور را مورد توجه قرار دادند و سپس با حضور ايشان و جمعي از مسئولين پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و موسسه پيشگامان عرصه پژوهش از مديران فرهيخته آموزش و پرورش كشور كه عمدتا رییس و یا معاونت مناطق آموزش پرورش تهران و مدیران مدارس نمونه دولتی، تیزهوشان و غیردولتی توانمند استان تهران بودند، تقدير به عمل آمد.پس از آن نوابغ و پژوهشگران سابق جشنواره خوارزمی بر روي سن رفته و به سئوالات حضار پاسخ دادند.

پس از برگزاري نماز و صرف ناهار، جناب آقاي دكتر كارن ابري نيا به شرح چگونگي صنعتي شدن پروژه هاي مختلف پرداختند. سپس جناب آقاي دكتر يوسفي كما درباره نحوه ايده پردازي و پرورش خلاقيت، سخناني انگيزه بخش ايراد كردند.حسن ختام سمينار انگيزشي همايش ملي دانش آموزان پژوهشگر ارائه توضيحاتي در باب نحوه اجراي فازهاي دوم و سوم همايش بود
 
 
جناب آقای دکترکمره ای–ریاست پردیس دانشکده های فنی
 


از راست به چپ :آقای کشاورز( مدرس)،آقای مهندس تقی دخت( مدیر روابط عمومی)سرکارخانم دکتر نظیف(مسئول ارتباط بامدارس دانشگاه تهران)آقای دکتریوسفی کما
(معاونت پژوهشی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران) ، آقای دکتر کمره ای (ریاست پردیس دانشکده های فنی) ، آقای دکتر رضایی ( دبیر همایش)
 
 
پرسش و پاسخ پژوهشگران خوارزمی و دانش آموزان
اين سمينار  صرفا آغازراهي نو بود تا به كمك مسئولين و اساتید محترم و انجمن های علمی دانشگاه تهران و همراهي و همقدمي مسئولين بزرگوار مدارس و هم چنين تلاش و پشتكاردانش آموزان عزيز، وارد مراحل اجرايي ایده های خود شوند.
 
 
تقدیر از مدیران مناطق و مدارس فعال در عرصه پژوهش
 
اين سمينار  صرفا آغازراهي نو بود تا به كمك مسئولين و اساتید محترم و انجمن های علمی دانشگاه تهران و همراهي و همقدمي مسئولين بزرگوار مدارس و هم چنين تلاش و پشتكاردانش آموزان عزيز، وارد مراحل اجرايي ایده های خود شوند.
کلیپی که در سالن پخش شد:
 


 
ضمنا به جهت تداخل صدا از بارگذاری کلیپ دیگر دراین صفحه معذوریم و جهت روئیت  کلیپ ساخته شده اینجا کلیک کنید

پژوهشگر