شما اینجا هستید

دومین همایش ملی دانش آموزان پژوهشگر

دومین همایش ملی دانش آموزان پژوهشگر

فازاول

دومین همایش ملی دانش آموزان پژوهشگر روز پنجشنبه مورخ 6 آذر در تالار شهید دکتر چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران با حضور بیش از 500 دانش آموز برگزار گردید.
در این نشست یک روزه که با هدف ایجاد انگیزش در دانش آموزان برای ایده پروری و حرکت در مسیر نوآوری و خلاقیت شکل گرفت ، پس از خیر مقدم مدیریت روابط عمومی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران جناب آقای محمدرضا تقی دخت، دبیر همایش جناب آقای دکتر حمیدرضا رضایی به بیان اهداف و دستاوردهای این همایش پرداختند که همایشی فرآیندگراست و از نگاه های موضعی و مقطعی پرهیز نموده است.

سپس جناب آقای کشاورز طراح و مشاور همایش با هیجان و طراوت همیشگی خود به شرح روش های مختلف ایده پروری در رشته های مختلف با بیان نمونه های عینی پرداختند.

پس از یک پذیرایی کوتاه دانش آموزان به دیدار غرفه هایی پرداختند که انجمن های علمی دانشگاه و دانش آموزان سال های قبل برای آنها تدارک دیده بودند و گفتگوی مفصلی را در جهت پرورش و بهبود ایده هایشان داشتند. پس از آن نوبت برنامه ویژه همایش یعنی صندلی داغ با حضور دانش آموزان پژوهشگر امروز و دیروز و پژوهشگران سابق بود که سئوالات پی در پی دانش آموزان از این عزیزان گرمای خاصی را به فضای همایش بخشیده بود. نکته جالب این میزگرد حضور همه جانبه دانش آموزان، اولیا و مسئولین مدارس و مشارکت آنان در پرسش سئوالات متعدد و متنوع از  دانش آموزان پژوهشگری  بود که با پاسخ های بجا و پخته ی پژوهشگران همراه شد. این برنامه توسط رسانه های جمعی هم به شدت مورد استقبال قرار گرفت.

پس از اتمام صندلی داغ، دانش آموزان برای صرف ناهار به سمت سلف دانشجویی دانشکده فنی هدایت شدند که البته در این میان هم فرصت داشتند تا با انجمن های علمی و پژوهشگری دیدار کنند.
پس از صرف ناهار دانش آموزان پذیرای فرمایشات گرم و پرشور جناب آقای مهندس مهنا دبیر کانون فارغ التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران بودند. مهندس مهنا با تجربیات گرانقدر خود دانش آموزان را دعوت کردند تا نگاهی چندبعدی به زندگی داشته باشند.
حضور جناب آقای دکتر یوسفی کما رئیس همایش و معاونت پژوهشی پردیس دانشکده های فنی در این برنامه و پس ازآن افتخاری بود که دانش آموزان و برگزار کنندگان همایش از آن بی بهره نماندند.
پس ازآن جناب آقای کشاورز این بار در کارگاه ایده پروری دانش آموزان را به بهتر دیدن و حرکت رو به جلوی مستمر و مقاومت و پایداری در برابر شکست های احتمالی دعوت کردند.
و اما پایان بخش سخنرانی های این همایش مقارن بود با قول خوشایندی که جناب آقای دکتر صدیق ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به دانش آموزان داشتند؛حمایت از پروژه های با کیفیت دانش آموزان که بسیار برای دانش آموزان ارزشمند خواهد بود.
در نهایت پس از تقدیر از برگزار کنندگان و سخنرانان و حامیان همایش با حضور جناب آقای دکتر یوسفی کما، جناب آقای دکتر صدیق ، جناب آقای دکتر رضایی ، جناب آقای کشاورز و سرکار خانم کشاورز از مسئولین و معاونین پژوهش که در راستای برگزاری هرچه باشکوه تر همایش تلاش بسیاری کرده بودند، تقدیر به عمل آمد.

همایش تا ساعت 16:30 ادامه داشت و حضور اساتید گرانقدری همچون جناب آقای دکتر کمره¬ای ریاست پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و جناب آقای دکتر مصلی نژاد حامی همایش در این میان خالی بود که متاسفانه مفتخر به حضور سبز این عزیزان نبودیم.
این همایش در راستای ایجاد فرهنگ پویش و نوآوری در مدارس به همت پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و با همکاری موسسه پیشگامان عرصه پژوهش در حال برگزاری است که فاز دوم آن به سرعت پس از اتمام این سمینار انگیزشی آغاز و اجرا خواهد گردید.

برنامه همایش

 

عنوان

ساعت

پذیرش

7:45- 7:30

قران و سرود ملی

8:25- 7:45

خیرمقدم (مدیریت روابط عمومی پردیس: جناب آقای تقی دخت)

8:40 – 8:25

چشم انداز پژوهش دانش آموزی (دبیر همایش: جناب آقای دکتر حمیدرضا رضایی)

9 – 8:40

سقف پرواز، پیگیری خلاقیت، انگیزه دهی، نمونه های موفق (جناب آقای کشاورز)

9:50- 9:05

معرفی انجمن های علمی و ترغیب برای گفتگو با آنها  

10- 9:50

پذیرایی : گپ و گفتی با انجمن های علمی

10:35 - 10

کلیپ همایش

10:40 – 10:35

معرفی پژوهشگر دانش آموزی

10:45- 10:40

صندلی داغ پژوهشگر دانش آموزی

12:20- 10:45

تقدیر از مسئولین پژوهش مدارس

12:45-12:20

ناهار و نماز و گفت و گو با پژوهشگران

13:45- 12:45

ایده پروری در افق های دور (مدیریت کانون فارغ التحصیلان پردیس: جناب آقای مهندس مهنا)

14:15- 13:45

کارگاه ایده پروری (جناب آقای کشاورز)

14:45- 14:17

پذیرایی

15-14:45

صنعتی سازی ایده ها از آغاز تا پایان(ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه تهران: جناب آقای دکتر صدیق)

15:15- 15

توضیحات فاز دوم و سوم و اعلام اسامی جوایز منتخبین

16- 15:45