راهکارهایی جهت تکمیل فرم ثبت نام هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی

راهکارهایی جهت تکمیل فرم ثبت نام هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی:

مقدمه:

افراد صبر می کنند، تمام هفته را برای روز جمعه، تمام سال را برای تابستان و تمام عمر را برای شادی.

پس پیش به سوی .....

مطمئن هستم اگر بخواهید ، در کنار یکدیگر قله های موفقیت در این سرزمین را فتح میکنیم.

این تعطیلات بهترین زمان برای کامل کردن اطلاعاتتون هست در ضمن بهتون این خبرو هم بدم که فرم ثبت نام خوارزمی اومده و بعد از تعطیلات شما می تونید در هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی شرکت کنید می دونم  که هم خیلی خوشحال شدید و هم یه کوچولو ترسیدید ولی نگران نباشید ما در کنارتون هستیم و کمکتون میکنیم.یه خبر خوب دیگه ؟ قدم به قدم بهتون میگیم که چجوری فرم ثبت نام خوارزمی رو پر کنید .

فرم ثبت نام خوارزمی جهت رفاه حال شما عزیزان در لینک زیر قرار دارد.

فرم ثبت نام در بخش دانش آموزي هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي

 

برای رسیدن به موفقیت آسانسوری وجود ندارد، شما باید از پله ها استفاده کنید.

 

برای شروع فرم ثبت نام هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی رو از لینک بالا دانلود کنید.

   راهکار اول:

بعد از دانلود فرم ثبت نام اون را از صفحه اول فرم شماره 1 شروع به تکمیل میکنیم.


عنوان طرح: نام و عنوان ایده و طرحتونو باید بنویسید البته وقتی که دارید این فرمو پر میکنید دیگه ایدتون به طرح تبدیل شده و فقط یه ایده اولیه نیست پس از این به بعد من میگم طرحتون.در نوشتن عنوان طرحتون دقت کنید و سعی کنید عنوان جالب و جذابی رو انتخاب کنید چون عنوان طرح در ذهن مخاطب به خصوص داور تاثیر بسیاری دارد و هرچه که در نامگذاری طرح از کلمات بهتری استفاده کنید ذهن کسی که فرم شما را می بیند را بیشتر به خواندن بقیه فرم ترغیب میکنید.

کد طرح : در این قسمت چیزی ننویسید چون این قسمت مربوط به شما نیست.

طراح /طراحان : نام و نام خانوادگی خود را باید بنویسید .اما اگر به صورت گروهی (2 نفر یا بیشتر )کار میکنید نام و نام خانوادگی همه اعضای گروه رو در اینجا بنویسید.

کد ملی طراح / طراحان : در این قسمت کد ملی خود یا اعضای گروه (اگه به صورت گروهی کار میکنید )باید نوشته شود.

زمینه های علمی طرح : در این قسمت باید بنویسید از چه علومی استفاده کردید البته ممکنه شما در طرحتون از چند زمینه علمی استفاده کرده باشید مثلا : فیزیک ، الکترونیک و مکانیک. یا اینکه طرح شما فقط به یک حوزه مربوط باشد مثلا: ادبیات یا علوم انسانی

نوع طرح : طرح هایی که به حوزه ادبیات و علوم انسانی (روانشناسی ، علوم اجتماعی و فلسفه ) مربوط میشود جزو تحقیقات بنیادی و بقیه طرح ها مربوط به حوزه کاربردی است .

شماره و تاریخ رسید هزینه ثبت نام : وقتی هزینه را بصورت آنلاین واریز کردید در این قسمت کد پیگیری را وارد میکنید.

ضمائم طرح :

1- تعداد صفحات تحقیقاتی که گردآوری کردید را می نویسید.

2- اگر از طرحتون فیلمی تهیه کردید آن را به صورت CD ضمیمه کنید که ما هم توصیه میکنیم که در حدود 5 دقیقه از خودتون فیلم بگیرید و در این فیلم طرح خود را به طور کامل توضیح دهید و در حد ممکن با افکت هایی آن رو ویرایش کنید .(این کار بسیار موثر است)

3- اگه عکسی از طرح خود دارید یا اینکه در تحقیقاتتان از عکسی استفاده کردید تعداد اون عکس ها رو در اینجا بنویسید.

4- اگر به غیر از این چیزهایی که گفته شد طرح شما اجزای دیگری هم دارد در این قسمت حتما نام ببرید مثلا ممکن است طرح شما یکه ماکت یا دست سازه داشته باشد که در این قسمت حتما ذکر کنید.

هزینه های طرح و محل تامین هزینه ها: اگر برای طرح خود از ارگان یا سازمان یا شخصی کمک هزینه ای دریافت کرده اید می توانید در اینجا ذکر کنید البته میتوانید این قسمت را خالی هم بگذارید.

راهکاردوم:

تذکرات مهم: این قسمت را در صفحه اول از فرم شماره 1 حتما مطالعه کنید زیرا اطلاعاتی که در این قسمت وجود دارد کاملا مرتبط با پروژه تان است پس حتما با دقت مطالعه کنید.

چکیده طرح:

اولین قسمت در صفحه دوم فرم شماره 1 مربوط به نوشتن چکیده طرح می باشد در این قسمت شما باید پروژه تان را در 5 تا 7  سطر به طور خلاصه توضیح دهید. چکیده طرح بسیار مهم است و در نوشتن آن باید بسیار دقت کنید زیرا این قسمت بیانگر طرح شما می باشد و اولین قسمتی است که داور یا هر شخص دیگری که فرم ثبت نام شما را می بیند آن را مطالعه میکند بنابراین باید آنچه را که در این قسمت می نویسید طرح شما را معرفی کند در این قسمت از نوشتن جزئیات بپرهیزید و نکات کلیدی و اصلی  و تعاریف  مهم پروژه تان را در این قسمت بگویید.

خلاصه این قسمت بسیار مهم می باشد و طرح شما را معرفی خواهد کرد در این قسمت هدفتان از ارائه و اجرای این پروژه و کارهایی که تا کنون انجام داده اید و کارها و مراحلی که بعد از این انجام خواهید داد را به صورت خلاصه و کلیدی بیان کنید و سعی کنید این قسمت را جذاب بنویسید. یک روش بسیار کاربردی برای هر چه بهتر نوشتن این قسمت این می باشد که شما چندبار چکیده طرحتان را بنویسید و آنرا برای اطرافیان خود (مثل مادر، پدر، خواهر، برادر، عمو، خاله، دختر عمه و ... که در خانواده و فامیل اهل قلم هستند و تحصیلات آکادمیک دارند) خوانده و از آنها نظرخواهی کنید.

هرچه شما بیشتر بتوانید از افراد مطلع و اهل قلم نظرخواهی کنید چکیده طرحتان کاربردی تر خواهد شد همچنین می توانید با مشاوران موسسه مثل خانم رزمی و یادگاری هم از طریق ایمیل در ارتباط باشید و از ما بخواهید که در مورد چکیده طرحتان نظر بدهیم. برای ارتباط با ما می توانید به این آدرس moshver.nokhbegan.@gmail.com  ایمیل بزنید و از مشاورین در رابطه چکیده فرم ثبت نام خوارزمی نظرخواهی کنید. (این کار برای شما رایگان می باشد. Smile)

در تمامی مراحل تحقیقاتی که انجام میدهید نظرسنجی از افراد مطلع را سرلوحه کار خود قرار دهید زیرا از این طریق میتوانید ایراد های کار خود را اصلاح کرده و در داوری نتیجه بهتری بگیرید. 

نوشتن این قسمت را با بیان قسمتی از زندگی مادام کوری شروع می کنیم. (حتما بخونید)

 

 

راهکار سوم:

 تاریخ شروع مطالعه اولیه :  تاریخ زمانی که ایده به ذهنتان رسیده را در این قسمت یادداشت کنید.

 تاریخ شروع اجرای طرح : در این قسمت تاریخ زمانی که طرحتان را شروع به عملیاتی کردن کرده اید را یادداشت کنید یعنی زمانی که از مطالعات خود در جهت اجرای طرحتان استفاده کرده اید یا اینکه شروع به ساختن دست سازه تان کرده اید یا اینکه یرسش نامه یا تحقیق میدانی پروژه تان را انجام کرده اید و شروع به آزمایش کرده اید.

تاریخ پایان اجرای طرح : این قسمت را حتما کامل کنید زیرا فرم هایی که این قسمتشان خالی باشد را داوران بررسی نمی کنند و می گویند هر وقت کامل شد بیاورید. شاید طرح شما هنوز در مرحله تحقیقات باشد و کامل نشده باشد، ولی می توانید تخمین بزنید که چه مدت زمانی برای کامل شدن آن نیاز دارید مثلاٌ دو ماه دیگر یا چند ماه دیگر این تاریخ را حتما در این قسمت بنویسید مثلا بگویید که پروژه من در تیرماه 94 کامل خواهد شد. منظور این است که اگر هم پروژه شما به اتمام نرسیده ولی می توانید تخمین بزنید که چه زمانی کامل می شود و این تاریخ را حتما یادداشت کنید. پس در این قسمت حدس خود از تاریخ پایان پروژه تان را بنویسید و سعی کنید تا آن تاریخ کار خود را کامل کنید زیرا اگر این قسمت را سفید بگذارید رسما خود را در داوری منطقه رد کرده اید چون داوران ملزم هستند که طرح های کامل شده یا رو به اتمام را به استان بفرستند.

منشاء پیدایش اولیه طرح :در این قسمت بگویید که ایده پروژه تان از کجا به ذهنتان رسیده و چه اتفاق یا مشکلی باعث پیدایش این ایده در ذهن شما شدهاست. شاید شما با طرح این ایده بخواهید مشکلی را حل کنید یا به پیشرفت علم موجود کمک کنید همه را در این قسمت بگویید.

کاربرد طرح : اگر پروژه شما در حیطه طرح های کاربردی که در صفحه اول فرم مشخص کردید و توضیح داده شد قرار میگیرد کاربرد های آن را بنویسید در غیر اینصورت این قسمت را سفید بگذارید. (طرح های مربوط به گروه ادبیات و علوم انسانی و جامعه شناسی و فلسفه بنیادی و بقیه طرح ها کاربردی هستند.)

قوانین علمی مورد استفاده در طرح : اگر در پروژه تان از قوانین علمی استفاده کردید در این قسمت بگویید معمولا طرح های مربوط به حوزه طرح های کاربردی دارای قوانین علمی می باشند که باید در این قسمت ذکر شود.

ویژگی های برجسته علمی ، پژوهشی و فنی طرح :در این قسمت هم باید مانند چکیده طرح تا آنجائیکه می توانید ویژگی های پروژه خود را برجسته کرده و به صورت جذاب بیان کنید در این قسمت مزیت و ویژگی برتر و منحصر به فرد طرحتان نسبت به سایر طرح ها را بگویید و سعی کنید این ویژگی ها را بزرگ کنید در این قسمت بگویید که کدام ویژگی طرح شما نشان دهنده خلاقیت و برتری پروژه شماست.

نام و امضای طراحان :

در این کادر باید نام و نام خانوادگی و درصد مشارکت و نوع همکاری اعضای گروه نوشته شود اگر بصورت فردی کار میکنید حتما در قسمت درصد مشارکت بنویسید صددرصد و اگر به صورت گروهی کار می کنید نام افراد گروه را طبق اولویت و درصد مشارکتی که در اجرای پروژه دارند یادداشت کنید همچنین نحوه همکاری اعضای گروه را مشخص کنید که در چه حوزه ای فعالیت می کردند: مثلا کار اجرایی، از لحاظ مالی، کار تایپ را انجام می دادند، قسمت جمع آوری اطلاعات و یا به صورت همه جانبه با هم همه کارها را انجام داده اید.

 

 

راهکار چهارم: (مشخصات طراح فرم شماره 2)

این فرم مربوط به مشخصات طراح است و اگر به صورت گروهی روی پروژه کار می کنید باید هریک از اعضای گروه این فرم را به صورت جداگانه تکمیل کرده و همراه با فرم شماره 1 که مربوط به مشخصات طرح است ارسال کنند.

مشخصات تحصیلی : در این قسمت نام و مشخصات محل تحصیل خود را به صورت کامل یادداشت کنید.

شاخه : افرادی که در دبیرستان تحصیل می کنند باید گزینه نظری را انتخاب کرده و بقیه افراد بسته به محل تحصیل خود باید گزینه کار و دانش یا فنی و حرفه ای را انتخاب کرده و بقیه قسمت ها کامل کنید.

 سوابق علمی: اگر در سال های گذشته در مسابقه یا جشنواره ای شرکت کرده اید و رتبه ای به دست آورده اید در این قسمت بیان کنید هر رزومه و سابقه ای که در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی دارید را بنویسید. همچنین شرح مختصری از کارتان را نیز بیان کنید.

آخرین قسمتی که در این فرم شما باید آن را کامل کنید این دو کادر است که در قسمت سمت راست نام خود را باید نوشته و امضا کنید و اثر انگشت بزنید و در قسمت سمت چپ باید نام مدرستان را بنویسید و مهر و امضاء مدرستان را بگیرید.

در پایین فرم شما نباید چیزی بنویسید و این قسمت مربوط به دبیران جشنواره می باشد.

 

توصیه نهایی:

 و اما بالاخره زمان ثبت نام جشنواره جوان خوارزمی فرا رسید.

 همانطور که یه ورزشکار چندین ماه تلاش می کند تا در یک مسابقه نتیجه زحمات خود را ببیند الان نیز زمان آن فرا رسیده تا شما هم نتیجه تلاش ها و زحمات خود را ببینید. فقط برای دیدن این نتیجه باید در جشنواره جوان خوارزمی ثبت نام کنید که نحوی ثبت نام و شرکت کردن شما در این رقابت در نتیجه نهایی که خواهید دید بسیار تاثیر گذار است و شما شانس این را دارید تا خیلی قوی در این رقابت ظاهر شوید. برای ثبت نام شما باید چند قدم کوچک بردارید تا ثبت نام موفقی داشته باشید.

 

و اما قدم اول:

 اولین کار برای شرکت در هفدهمین جشنواره خوارزمی، پر کردن فرم ثبت نام می باشد اگر به این فرم دسترسی ندارید از قسمت روبرو فرم ثبت نام را دانلود کنید .

برای هرچه بهتر کامل کردن این فرم راهکارهای کامل کردن فرم را که در بالا ذکر شد را حتما مطالعه کنید.

با خواندن این راهکارها شما دیگر مشکلی در کامل کردن فرم ثبت نام نخواهید داشت. این 5 راهکار به طور کامل راهنماییتان خواهد کرد.

 

قدم دوم :

 دومین کاری که باید انجام دهید این است که یک مقاله از تحقیقاتی که انجام داده اید آماده کرده و همراه فرم ثبت نام خود ارائه کنید. البته ممکن است که تحقیقات شما کامل نشده باشد و ادامه داشته باشد، در این مرحله شما تا هرکجا که کار خود را انجام داده اید آماده کرده و ارسال کنید و در قسمت چکیده فرم ثبت نام خود بگویید که در حال کامل کردن تحقیقات خود می باشید. سعی کنید که مراحل نگارش مستندات طرح براساس نمونه ای باشد که در این قسمت برای شما فراهم شده است.

مقاله ای که آماده می کنید بسیار مهم می باشد و شما باید علاوه بر توجه به اطلاعات آن و صحت و سقم این اطلاعات به ظاهر و شکل این مقاله بسیار اهمیت دهید چون این مقاله بیانگر کار شما و زحماتی است که برای تحقیقات خود کشیده اید پس تا آنجائیکه می توانید سعی کنید ظاهر مقاله تان زیبا باشد یعنی اینکه سعی کنید رنگی و شکیل باشد تا حد ممکن مقاله خود را صحافی و یا سیمی کنید اگر نتوانستید از گالینگور یا طلق و شیرازه استفاده کنید با ذوق و سلیقه ای که دارید سعی کنید که هرچه شکیل تر و زیباتر مقاله خود را ارائه دهید. هرچقدر که شما کارتان را  با کیفیت بالاتر ارائه دهید بیشتر نظر داوران را جلب می کند و بیانگر زحماتی است که برای پروژه تان کشیده اید پس به ظاهر کار دقت کنید.

 

قدم سوم:

 تا الان برای شرکت در خوارزمی فرم های ثبت نام و مقاله تان را آماده کرده اید اینها اصلی ترین قدم هایی است که باید بر می داشتید تا بتوانید در خوارزمی شرکت کنید اما از اینجا به بعد 3 مرحله دیگر را برایتان شرح می کنم تا خیلی قوی تر بتوانید در خوارزمی شرکت کنید، و شانس خود را بالا ببرید. اما یکی از این قدم ها این است که یه بروشور از کار خود  آماده کنید و همراه تحقیقات خود ارائه دهید در این بروشور مطالب اصلی تحقیقات و پروژه تان را به صورت کلیدی مشخص کنید و کار خود را به طور کلی توضیح دهید که این بروشور را می توانید به راحتی با برنامه Microsoft Publisher درست کنید.

برای کسب آمادگی و یافتن ایده های نو در درست کردن بروشور می توانید بروشور های دانش آموزانی که سال های قبل در خوارزمی شرکت کرده اند را ببینید. تا با دیدن آنها برای آماده کردن بروشور خود ایده هایی به ذهنتان برسد.

همچنین میتوانید در این بروشور آرم خوارزمی و مدرسه خود را قراردهید.

 این بروشور را با سلیقه خود و با توجه به کارتان آماده کنید و همراه کار خود ارائه دهید البته فایل آن را هم درداخل CD ایی که مطالبتان را در آن قرار دارد نیز قرار دهید.

منتخبین گروه مکانیک منتخبین گروه کامپیوتر منتخبین گروه شیمی
منتخبین گروه عمران منتخبین گروه علوم انسانی منتخبین گروه فیزیک و نجوم
منتخبین گروه پزشکی و کشاورزی منتخبین گروه هنر و معماری منتخبین گروه ریاضی
منتخبین گروه ادبیات منتخبین گروه ادبیات  

 

قدم چهارم:

 تا به اینجا گفته شد که فرم های ثبت نام رو کامل ، مستندات و مقاله خود را آماده و یک بروشور از کارهای خود طراحی کنید و همراه تحقیقات و فرم ثبت نام ارائه دهید.

اما کار دیگری که کیفیت تحقیقاتتان را بالاتر می برد (و در بالا نیز ذکر شد) این است که شما یک فیلم چند دقیقه ای از خود بگیرید (کمتر از 10 دقیقه ) و در این فیلم کار خود را معرفی کرده و در مورد مراحلی که طی کرده اید صحبت کنید در واقع در این فیلم کل کارهایی که انجام داده اید را کالم توضیح دهید. البته بعضی از بچه ها برای اینکه فیلم بهتری از خود و کارشان ارائه دهند از افراد متخصص در این کار کمک می گیرند مانند ساسان شریف زاده که از ادیتور صداسیما کمک گرفت و یک فیلم حرفه ای از خود ارائه دادو البته بعضی از دانش آموزان نیز با کمک استاد راهنمای خود در مدرسه این فیلم را می سازند.

در کل اصلا کار سختی نیست و شما می توانید با دوربین یا گوشی موبایل خود این فیلم را از خود بگیرید و بعد با نرم افزار های موجود برای ادیت فیلم ها، مانند Movie Maker یا نرم افزارهای ویرایش فیلم دیگر، فیلم های خودتون را آماده کنید. در این فیلم اول خود را معرفی کرده و بعد نام مدرسه خود را بگویید و بعد از آن در مورد تحقیقات و کارهایی که انجام داده اید صحبت کنید.

بعد این فیلم را روی یه CD یا DVD بریزید و روی آن حتما نام و نام خانوادگی و نام طرحتان را ذکر کنید.

البته جلد آن را هم می توانید طراحی کنید که این کار نشان دهنده تلاشی است که شما برای کار خود انجام داده اید.

 

           

 

 

 قدم پنجم:

و اما آخرین کاری که باید انجام دهید این است که تا آنجا که می توانید از موسسات، دانشگاه ها، ارگانها یا مراکز علمی معتبر تاییدیه بگیرید. با این کار ارزش علمی کار شما بالا می رود و برایتان بسیار مفید خواهد بود. مانند ارسلان جلیلی(رتبه دوم مکانیک دهمین جشنواره) که مراکز متنوعی تاییدیه گرفته است. شما هم می توانید با توجه به عنوان پروژه خود از مراکز مختلف تاییدیه بگیرید و همراه کارتان ارائه دهید.

 

        

 

و در پایان مروری داشته باشم بر مدارکی که همراه فرم ثبت نام باید ارسال کنید.

1- فرم ثبت نام کامل شده.

2- مقاله و مستندات پرینت شده به همراه  CD که این مطالب را در آن ریخته اید. (حتما نامتان را روی  CD بنویسید)

3- بروشور به همراه  CD ایی که فایل بروشور و فیلمی که از خود گرفته اید در آن قرار دارد.

4- تاییدیه هایی که از مراکز و ارگان ها و موسسات مختلف گرفته اید.

5- CD ایی که در آن اسکن عکس و صفحه اول شناسنامه خود قرار دارد.

 البته تمامی این مراحلی که گفته شد برای بالابردن سطح معلومات شما و دیدن نمونه های برتر است که باعث پیشرفت شما شود. 


 
فایل های ضمیمه: 
پیوستاندازه
PDF icon writing ducument.pdf75.67 KB